Revizyon Rinoplastide Nelere Dikkat Edilir?

Burun Estetiği Sonrasında Makyaj Yapılır Mı?
10 Ocak 2020
Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?
4 Mart 2020
Show all

Revizyon Rinoplastide Nelere Dikkat Edilir?

Revizyon rinoplasti önceki rinoplastinin neden olduğu kozmetik veya fonksiyonel kusurların düzeltilmesini sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Çevrenize baktığınızda, cerrahi sonuçtan memnun olan birçok insan görebilirsiniz. Ancak mutsuz ve hatta bu ameliyattan dolayı pişman olan insanları da görebilirsiniz. Bu ikinci gruptaki hastaları tedavi etmek ve bir anlamda hayal kırıklıklarını gidermek için çeşitli nedenlerle revizyon ameliyatı gerekebilir. Ayrıca, ilk kez yapılan rinoplasti operasyonlarından sonra burun yapısının çok fazla bozulması veya asimetri oluşumundan dolayı revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulur. Ancak revizyon rinoplasti operasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır.

Revizyon Rinoplasti Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Revizyon rinoplasti öncesinde hazırlık süreci, aslında ilk rinoplasti ameliyatının hazırlık aşaması ile aynıdır. Bu yüzden öncelikle cerrahınızı belirlemeniz gerekir. Doktorunuz ameliyattan önce aspirin gibi kan sulandırıcıları almayı bırakmanız gerektiğini mutlaka söyleyecektir. Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız. Çünkü, sigara içmek özellikle revizyon ameliyatlarında iyileşme sürecini olumsuz bir şekilde etkiler. Eğer kullanıyorsanız ameliyattan yaklaşık bir hafta önce alkol almayı da bırakmalısınız. Ayrıca, ameliyatınızdan 8 saat önce yemek yememeli ve herhangi bir şey içmemelisiniz.

Revizyon Rinoplasti Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Revizyon rinoplasti sonrasında burnunuzu korumak ve hızlı iyileşmeyi sağlamak için splint veya alçı kullanmanız gerekir. Ayrıca, ameliyat sonrasında burun içerisine bazı özel pedler de yerleştirilebilir. Burnun stabil hale gelmesini sağlamak için bu pedlerin ilk 24-48 saat boyunca burun üzerinde kalması çok önemlidir. Yatarken veya dinlenirken başınızı göğsünüzle aynı seviyede tutmanız kanamayı ve şişmeyi azaltacaktır.  İlk operasyonlarda olduğu gibi, revizyon cerrahisinden birkaç gün sonra burunda az miktarda kanama ve mukus artışı olabilir. Bu durumu özellikle pansuman çıkarıldığında fark edebilirsiniz. Revizyon ameliyatından sonra bir süre koşu, aerobik ve yüzüm gibi yorucu aktiviteler yapmamalısınız. Ayrıca, burnunuzu ve yüz kaslarınızı çok fazla hareket ettirmemek için sert yiyecekler yemekten ve aşırı bir şekilde gülmekten kaçınmalısınız. Diğer yandan, dişlerinizi fırçalarken üst dudağınızı sınırlı ölçüde hareket ettirmeye dikkat etmelisiniz. Burnunuza baskı uygulayabileceği için gözlük veya güneş gözlüğü takmayın. Revizyon ameliyatından sonra göz kapaklarında morarma ve şişlik olması gayet normaldir. Buzla soğuk tampon yaparsanız şişlik ve morluklar azalacaktır.

Revizyon Rinoplasti Öncesinde Doktor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Revizyon rinoplasti, ilk rinoplasti operasyonunun neden olduğu kusurları düzeltmek için ve ilk operasyonda istenen hedefe ulaşılamaması nedeniyle yapılan bir ameliyattır. Revizyon rinoplasti yapacak cerrahın önceki rinoplasti ameliyatını yapan doktora kıyasla  daha az doku ile düzeltme yapmak zorunda kalacağını unutmamalısınız. Bu nedenle, revizyon rinoplasti öncesinde doktor seçmek çok önemli bir karardır. Bu konuda uzmanlaşmış bir cerrah seçmenin başarı şansınızı artıran ilk adım olacağını unutmamalısınız. Rinoplasti (burun estetiği) alanında eğitim almış ve bu konuda aktif olarak görev yapan bir cerrah ameliyatınızın planlanmasını, risk analizini ve cerrahi yönetimini mümkün olan en iyi şekilde yapacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.