Doğal Bir Burun Nasıl Olmalıdır?

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?
4 Mart 2020
Burun Estetiği Ameliyatı İle Nefes Sorunları da Giderilebilir mi?
18 Mayıs 2020
Show all

Doğal Bir Burun Nasıl Olmalıdır?

Doğal bir burun nasıl olmalıdır? Doğal burun yapısı kişinin genetik özellikleri, yaşadığı coğrafi konum, yaş ve cinsiyet çeşitli faktörlere göre değişir. Yüzümüzün tam ortasında yer alan burnumuz dış görünüşümüzü de önemli ölçüde etkiler. Ancak, doğal burun yapısında yaş, doğuştan gelen sorunlar veya çeşitli travmalara bağlı olarak zamanla önemli değişimler meydana gelebilir. Doğal yapısını kaybeden burnun yeniden doğal bir görünüme kavuşturulmasında burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) oldukça faydalı çözümler sunar.

İdeal Bir Burun Şekli ve Görünümü  

Rinoplasti yöntemleri ile doğal bir burna sahip olmak amacıyla burnunuzun orjinal boyutu, şekli ve simetrisine uygun ideal bir burun şekliseçmek gerekir. Kadınlar burun estetiği ameliyatı sonrasında ince ve kadınsı bir burun beklentisi içindeyken, erkekler düz bir köprü, küçük burun delikleri ve çok büyük olmayan bir burun beklentisine sahip olurlar. Diğer yandan, Rinoplasti işlemini seçme amacınız beğendiğiniz bir ünlünün ya da bir tanıdığınızın burun şekline sahip olmak olabilir. Ancak, bu isteğinizin burnunuzun fonksiyonlarını bozabilecek nitelikte olmaması ve cerrahınız tarafından onaylanması gerekir. Çünkü, farklı bir kişinin burun şekline sahip olmak, yüzünüzün doğal görünmemesine neden olabilir.  

Doğal Burun Şekilleri ve Özellikleri

Yüzünüze uygun doğal bir burna sahip olmak hem sağlığınız hem de dış görünüşünüz için çok önemlidir. Ayrıca, doğal burun şekilleri bazı genel özelliklere sahiptir. Bu genel özellikleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

1. Nazolabial Açı: Burun ve üst dudak arasındaki ideal açı genelde 90-120 derece arasında olmalıdır. Bu açı kaybolduğunda sarkık ve eğilmiş bir burun şekli ortaya çıkacaktır.

2. Profil Görünümü: Profil görünümü kişinin burun deliklerinin en fazla 3-5 milimetre büyüklükte olmasıdır. 

3. Supratip Kırılması: Burnun üç kısmının yükselmeye başlamadan hemen önce hafif bir kırılmaya sahip olmasıdır. Düz burun yapısına sahip erkekler daha çekici ve erkeksi görünürken, kadın burnundaki yumuşak kırılma, kadınların doğal bir görünüşe sahip olmasını sağlar. 

Doğal Burun Şekli Kazandırma

Doğal bir burun Rinoplasti yöntemleri ile yandan ve önden görünüşe uygun olarak yeniden şekillendirilebilir. Burun yeniden şekillendirilmesi sırasında, burun-alın açısı, burun-ucu açısı ve burun-dudak açısı, burun-çene açısı, çene-boyun açısı, burun-kulak boyutu oranı ve alın-burun gibi oranlara ve açılara mutlaka dikkat edilmelidir.  Genetik faktörler ve simetrik özelliklerin belirleyici faktörler olduğu da dikkate alınmalıdır. Diğer yandan, insanların birçoğu yüz koordinasyonuna ve ideal yüz oranına sahip değildir. Bu oran bozuklukları burun estetiği  işlemleri ile düzeltebilir. Örneğin; yüzün alt kısmının çok uzun olduğu durumlarda, dengeyi korumak için burnun dikkatlice kısaltılması ve doğal bir görünüm kazandırılması gerekir. 

Doğal bir burna sahip olmak her zaman cerrahi işlemler gerektirmez. Ancak, burun estetiği ameliyatı ile ideal bir burun şekli elde etmek istediğinizde, buna doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.