Burun Ucu Estetiği

burun-ucu-estetik

Burun ucu görünümü, burnun geneli açısından oldukça önemli bir kısım olarak kabul edilir. Burun ucunda en fazla tespit edilen şekil bozuklukları şöyledir: Burun deliğinde görülen asimetri, burun ucunun geniş olması, burun ucunun düşüklüğü ve farklı deformiteler. Burun ucu estetiği, kemiksi yapıya dokunmadan yalnızca burnun uç kısmında mevcut olan kıkırdak ile yumuşak doku üstünde işlem sağlanması ile gerçekleştirilir.

 

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Olanlar

 

Burun ucu estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların hem mental hem de psikolojik açıdan uygun, anatomik açıdan da gelişiminin yeterliliği gerekir. Kemik gelişiminin tamamlanabilmesi konusunda hastadan hastaya değişiklikler görülse bile, ortalama 16 ile 18 yaş aralığında tamamlanır. Belirli acil durumlar için, travmatik ya da doğum sonrası meydana gelen problemlerde ise burun ucu estetiği yaptırmak için bu yaş daha erkene çekilebilir.

 

Burun Ucu Estetiği ile Yapılanlar

 

bürün-ücü-estetigiBurun ucu estetiği uygulamaları ile burnun ucunda tespit edilen düşüklükler, asimetrik durumu, eğrilikler, ters V görünümü, burnun ucundaki basıklık, burun deliklerindeki fazla açıklık ya da burun ucu uzunluğu gibi tüm şekil bozuklukları ile orantısızlıklar iyileştirilebilir. Burun ucu estetiği ile daraltma, genişletme, küçültme, büyütme, kaldırma, indirme ya da üst dudak ile yakınlaştırma işlemleri yapılabilir. Burun ucunda görülen tüm şekil bozuklukları giderilebilir, burun deliğindeki asimetri ya da burun deliğinin küçültülmesi işlemleri uygulanabilir. Böylelikle burun ucunda hem işlevsel hem de estetik açıdan daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Burun ucundaki deformeler, nefes alıp verme ve koku işlevine dek etki edebilecek sorunları temsil eder.

Burun ucu estetiği olmayı düşünen hastalarla yapılan muayenede ilk olarak hastanın şikayetleri ve istekleri tespit edilir. Daha sonra burun üzerinde fiziksel bir muayenesi yapılır. Mevcut olan yapısal ve şekil açısından bozuklar ortaya çıkarılır. Başarılı ve doğru şekilde giden bir burun ucu ameliyatı sonucunda, hastalar mevcut şikayetlerinden kurtulacaktır.

Hasta ve doktor muayeneleri tamamlandıktan sonra burun ucu estetiği ameliyatı için tarih belirlenir. Hastalar için diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa süreli ve kolay işlemlerdir. Pratik ve kolay bir işlem olmasının yanında, başarılı bir burun ucu estetiği operasyonu, hastanın görünümü açısından büyük farklar yaratacaktır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi hastalar operasyon sonrasında burun bölgesini korumalı, bakımına dikkat etmelidir.