Burun İçi Eğriliğinin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Burun Ucu Estetiği Öncesi Hazırlık
Burun Ucu Estetiği Öncesi Hazırlık
14 Eylül 2018
Burun Estetiği Hakkında Her Şey
14 Ocak 2019
Show all

Burun İçi Eğriliğinin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Burun İçi Eğriliğinin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Burun içi eğriliği tedavi edilmesi gerekilen bir sağlıksal sorundur. Tıpta burun içi eğriliği tanımı septum deviasyonu olarak geçmektedir. Burun vücudumuzda bulunan en hassas kıkırdak dokulardan biridir. Bu yüzden burun kemiğinin sağlıklı olması çok önemlidir. Burun içi eğriliğin birçok sağlıksal sorunu da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Eğer burun içi eğriliği tedavi edilmezse diğer solunum yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bu istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için uzmanlar mutlaka burun içi eğriliği olanlara tedaviyi önermektedir. Her burun içi eğriliği çok büyük problemler oluşturmaz. Burun içi eğriliği ileri düzeyse doktorunuz mutlaka ameliyatı önerecektir. Bunun tespitini ise yalnızca bir uzman hekim yapabilir. Burun içi eğriliği genelde doğuştan olduğu gibi sonradan da gelişebilir. Burun içi operasyonları gelişen teknoloji ile birlikte sorun olmaktan çıkmıştır. Artık günümüzde çok konforlu bir şekilde yapılan bu ameliyatları yaptıranların sayısı artmaktadır. Sonradan burna alınan darbelerle burun içi eğriliği oluşabilmektedir. Yazımızın devamında burun içi eğriliğin sonuçlarını okuyabilirsiniz.

 NEFES ALMAYI GÜÇLEŞTİRİR

Burun içi eğriliği olan hastalarda nefes alma problemi vardır. Bunun tespitini doktor yapabilmektedir. Eğer nefes alma probleminiz varsa burun içi eğriliğiniz şiddeti fazla demektir. Buda doktorunuzun operasyonu önerebilme anlamına gelmektedir. Burun içi eğriliğinin nefes almayı güçleştirdiği bir diğer nokta ise eğri kemiğin burun içinde ki konka etlerini etkilemesidir. Burun içi eğriliği olan hastalarda konka kemik büyümekte ve buda nefes yollarını daraltmaktadır. Bunun için burun eğriliği mutlaka tedavi edilmelidir.

 YAŞAM KALİTESİNİ AZALTIR

Burun içi kemik eğriliği yaşayan kişiler gündelik yaşamında burundan güçlükle nefes alır. Buda kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşürmektedir. Burun içi kemik eğriliği yaşayan hastalar gündelik yaşamlarında nefes problemi çektiğinden dolayı bir şeye konsantre olamaz ve nefes alış verişi aklına gelebilir. Buda kişiyi mutsuz ve huzursuz etmeye yol açar.

 DİĞER HASTALIKLARA YOL AÇAR

Septum burun deviasyonu yaşayan hastalarda nefes almak güçlendiğinden akciğerlere temiz hava akışı sağlanamaz. Burun içi eğriliği yaşayan kişiler sürekli ağızdan nefes alır. Ağızdan alınan nefes ağızdan direkt ciğerlere gider. Bu yüzden çeşitli akciğer hastalıklarına da sebep olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.