Burun İçi Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

burun
Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?
27 Ağustos 2018
burun-kemeri
Burun Kemeri Düzeltme Nasıl Yapılır?
31 Ağustos 2018
Show all

Burun İçi Eğriliği Nasıl Anlaşılır?

burun-ici

İnsan burnu orta kıkırdak ve kemiğini bölmelere ayıran ön tarafı kıkırdak arak ve üst tarafı da kemikten oluşmaktadır. Bu şekilde iki bölüme ayrılmaktadır. Burun içi eğriliği hakkında her ne kadar da olsa hastalar arasında ve de doktorlar arasında kesin bir yorum yapılamamak ile birlikte, yapılan çalışmalar doğrultusunda burun kemiğinde eğrilik olan kişilerin daha sonraki zamanlarda başka solunum yolu rahatsızlığına yakalanma olasılıkları bir hayli yüksek olduğu belirtilmiştir. Sizlere burada anlatılmak istenen bu eğriliğin basit olmadığı ve rahatsızlık vereceği konusudur.

 Burun İçinde Oluşan Eğriliğe Bağlı Şikayetler

burunKişilerin şikayetleri arasında burun tıkanıklığı varsa ve yapılan gerekli muayene ve kontrol neticesinde tıkanıklığın yaşanmasına neden olacak bir yapıda eğrilik varsa operasyon ile tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Bu sorun genelde insanların burunlarına aldıkları sert çarpmalar sonucunda çıkmakla beraber, burnun içerisinde ki kıkırdak ve kemik gelişimine orantılı olarak da oluşmaktadır. Bu sebeplerden ötürü burun içerisinde bulunan etlerde (konka) yani büyüme tespit edilmiştir. Yazıda bahsedilen travma kişinin anne karnında, doğum sonrası ve doğum anında ve hatta kişi gelişimini tamamladığı dönemlerde bile görülmektedir. Hasta kişiler bu durumları hatırlamıyor da olabilirler. Bu rahatsızlık yaş ilerledikçe daha çok etkisini göstermektedir. Bunların açıklaması ve sonuçları olarak, uyku apnesi, horlama gibi uyku esnasında solunum yolları bozukluğu gibi rahatsızlıklara ön ayak olmaktadır.

 Gündelik Yaşamda Sıkıntılar

burun Burnun da tıkanıklık hisseden kişilerin bu duruma bağlı olarak uyku kalitelerinin bozulduğu ve gündelik hayatında okul, işyeri vs. Yerlerde uyguladığı, yorgunluk, baş ağrısı gibi birtakım sıkıntılar yaşadığı gözlenmiştir. Burun içi eğriliği ameliyatı kafada kalanların aksine kişilere ciddi manada sıkıntı yaşatacak, zor bir operasyon olmaktan çıkmaktadır.

operasyon  Operasyon Süresi

Ameliyat süresi yaklaşık olarak 30 dakika kadar kısa bir zamanda gerçekleşmektedir. Burnun orta kısmındaki eğriliği düzeltirken, burun içinde bulunan etlere de müdahale edilmektedir. Bunun ile birlikte burun tıkanıklığından tamamıyla kurtulmak mümkün olmuş olur. Ameliyat genelde bütün bir vücudun anestezi halinde olması ile yapılmak istenilir. Ama hasta kişilerin anestezi yönünden riskli bir vaziyeti varsa lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.Hasta sayılan kişiler iki anestezi yönteminde de ameliyat sonrası da 2-4 saatlik bir zaman diliminde evlerinde olmaktadır.Operasyon esnasında burun dışından kesinlikle bir müdahale olmayıp, bütün yapılacak işlemler burun içerisinde tamamlanmaktadır. Burun içi eğriliği ameliyatı sonrasında ise yüzde veya burunda kesinlikle bir şişkinlik bulunmamaktadır. Sizlerde kısa ve özverili bir çalışma yaparak hangi hekime başvuracağınız hakkında bilgi sahibi olabilir ve sizlere hem görsel olarak hem de sağlığınız açısından oldukça sıkıntı veren bu rahatsızlıktan kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.