Ultrasonik Rinoplasti Nedir ve Nasıl Uygulanır?ultrasonik-rinoplasti

2010’lu yılların başında ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok yerde başarı ile uygulanan ultrasonik rinoplasti sonuç bazlı çalışmalarının akabinde tüm dünya hastanelerinde ve sağlık kliniklerinde yaygınlık kazanmış son derece modern ve teknoloji içerikli bir uygulamadır. Son beş yıl içerisinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş kullanım alanları kazanmıştır. Normal rinoplasti uygulamalarında kullanılan çekiç ve cerrahi keskilerin yerine piezotom adlı modern gereçlerle gerçekleştirilir. Hastaya yine her zaman olduğu gibi genel anestezi uygulanmaktadır. İşlem süresinde bir farklılık olmayan ultrasonik rinoplasti yaklaşık olarak 30 dakika ile 1 saat arasında başlanan ve bitirilen bir uygulama olarak lanse edilmektedir. Öncesinde bir ön muayene ve hasta hikayesi mutlak surette şarttır. Böylece hastanın tam olarak ne istediği uzman doktor tarafından bilinmektedir. Bilindiği üzere bazı burun ameliyatlarından sonra istenen sağlıklı gelişmeler yaşansa bile estetik açıdan hasta memnuniyeti sağlanmamaktadır. Bunun önüne geçmek için hastanın tam olarak ne istediği iyice öğrenilmeli ve operasyona bu bilgilerin çatısı altında başlanmalıdır.

 Ultrasonik Rinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Son derece modern bir yöntem olarak kabul edilen ultrasonik rinoplasti burun estetiğin travmatik etkilerini en aza indirgemektedir. Bu bağlamda normal bir rinoplasti uygulamasından sonra burun ve göz çevrelerinde kendini gösteren morluk ve şişlikler minimum düzeyde kendini göstermektedir. Aynı zamanda ince bir tıp işçiliği barındırdığı için burun kemikleri tam olarak istenilen ölçülerde başarılı bir şekilde kırılmaktadır. Normal bir burun estetiğinde sinir ve sinir uçlarına zarar verilmektedir. Ancak ultrasonik uygulamalar ile birlikte başarı oranı %95 oranına kadar yükselmiştir. Aynı zamanda komplikasyon süreçlerini en aza indirgediği için ağrı oranlarını da düşürmektedir.

 Ultrasonik Rinoplasti İşleminden Sonra Yapılacaklar Nelerdir?

Ultrasonik rinoplasti uygulamalarından sonra yapılacak ilk şey ilk 3 gün içerisinde yatış pozisyonunu ayarlamaktır. Kesinlikle yüz üstü yatılmamalı ve yastık destekli olmak üzere yüksek bir yatış pozisyonu alınmalıdır. Doktorun gerek gördüğü takdirde önerdiği ya da yazdığı ilaçlar, kremler, spreyler hiçbir şekilde ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Kontrol zamanları aksatılmamalı ve burnun son durumu hasta gözetiminde kontrol edilmelidir.