Rinoplasti

Burun şekil bozukluğunu düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi işlemdir.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?rinoplasti-ameliyati

Genel anlamı itibariyle her türde gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatlarına rinoplasti denmektedir. Bu operasyonların iki tür şikayete bağlı olarak iki farklı amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki estetiktir. Kişinin yaşam fonksiyonlarında herhangi bir bozulma tespit edilmemesine karşın tamamen hastanın şikayeti ve talep doğrultusunda çeşitli burun eğrilikleri ve bozuklukları estetik ölçeklerde düzeltilmektedir. İkinci durumlarda ise estetik değil sağlık sorunları ön plana çıkmaktadır. Bu durumlarda rinoplasti nefes alıp vermekte güçlük çekme sorununa bir çözüm getirilerek uygulanır. Genel teknik olarak açık ve kapalı yaklaşım olarak ikiye ayrılmaktadır. Genelde açık yaklaşım başarılı bir şekilde uygulanır. Genel anestezi uygulanan rinoplasti operasyonları takriben 1,5 saat ile 2 saat arasında biten operasyonlardır.

 Rinoplasti Kimlere Uygulanır?

Burun kemiği kırık ya da çöküntü halinde olan her hastaya rinoplasti uygulanmaktadır. Burnunu küçültmek ya da yukarı kaldırmak isteyen estetik ihtiyacındaki kişilere de aynı şekilde uygulanan küçük bir operasyondur. Son gelişen teknolojik cihazlar ile birlikte burun deliklerinde fazla büyüme tespit edilen hastalarda tercih edilebilir olanaklara sahiptir. Burnun tamamının yapısı gereği tamamen büyük ve geniş gibi eklentili durumlarda da aynı işlem uzman hekimler ve estetisyenler tarafından gerçekleştirilmektedir. Burun ucunun düşük olduğu durumlarda da kıkırdakların yukarı doğru çekilmesi yöntemiyle bu operasyon genel anestezi altında uygulanmaktadır. Birçok çeşidi ve uygulama alanı mevcuttur.

 Rinoplasti Ameliyatları Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplasti ameliyatı sonra hastaların mutlak surette uymaları gereken bir dizi kurallar mevcuttur. Bunların başında doktorların uygun gördükleri takdirde reçeteli olarak yazdığı ağrı kesicileri ve anti-biyotikleri aksatmadan kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında yatış pozisyonu son derece önemlidir.

Burun, yapısı gereği oldukça hassas duyargalara sahip bir uzuvdur. Bu nedenle operasyon işleminden sonra ilk bir hafta dahilinde sırt üstü yatılmalıdır. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla doktorun yazdığı ya da önerdiği güneşten koruyucu kremler ve jeller burun bölgesine sürülmelidir. Futbol, basketbol gibi temas sporlarından ise ilk 3 ay boyunca uzak durulması gerekilmektedir. Bunların dışında kafadan geçirilerek giyilen tişört ve kazakların yerine burun bölgesine temas etmeyen giyecekler tercihler arasında yer almaktadır.