Burun Estetiği Sonrasında Spor Yapılabilir Mi?

Erkeklerde Rinoplasti
19 Aralık 2019
Burun Estetiği Sonrasında Makyaj Yapılır Mı?
10 Ocak 2020
Show all

Burun Estetiği Sonrasında Spor Yapılabilir Mi?

Burun estetiği (Rinoplasti), burun görünümünün şeklini değiştirmek ve bazı travma veya doğum kusurları nedeniyle oluşan işlev bozukluklarını iyileştirmek uygulanan yaygın bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedür, aynı zamanda eğri burun kemeri nedeniyle nefes alma sorunları yaşayan hastalar için rahatlama imkanı sağlayabilir. Burun estetiği, birçok cerrahi ameliyata kıyasla iyileşmesi daha kolay olan bir işlemdir. Rinoplasti sonrası iyileşme süreci, çok uzun olmasa da bu dönemde bazı zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. Peki, burun estetiği sonrası spor yapılırmı? İşte, bu sorunun cevapları;

Burun Estetiği Spora Engel Mi?

Burun estetiği yaptırmayı düşünen hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de ameliyat sonrası spor yapıp yapamayacaklarıdır. Bununla birlikte, burun estetiği spora engel değil. Genel bir kural olarak, rinoplasti ameliyatı sonrası ilk altı hafta içinde zorlayıcı fiziksel egzersiz veya spor faaliyetlerinden kaçınmak gerekir. Burun estetiği sonrası vücudu ve özellikle yüz bölgesini zorlamak, iyileşme süresinin uzaması ve şişme gibi bazı riskler oluşturabilir. 

Burun Estetiği Sonrası Spor Nasıl Yapılabilir?

Burun estetiği sonrası spor yapmak için başlangıçta yürüme veya vücut germe gibi hafif egzersizler sağlık ve zindeliği korumak adına mükemmel bir tercih olacaktır. Ancak, ilk hafta boyunca koşma veya zıplama gibi aşırı yorucu ve sarsıcı spor faaliyetlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Daha sonraki süreçte, burundaki dikişlere zarar vermemeye özen gösterilerek yavaş yavaş rutin faaliyetlere geçilebilir. Ayrıca, hastalar ilk hafta süresince sert hareket veya ağır kaldırma gerektiren sporlardan da kaçınmalıdır. Aksi halde, iyileşme süreci uzayabilir. Diğer yandan, 2-3 hafta boyunca şişlik nedeniyle burun yoluyla nefes almayı zor olacağı için, nefes almayı zorlaştıran her türlü aktiviteden uzak durulmalıdır. Buna ilaveten, 5-6 ay boyunca, herhangi bir topun veya diğer oyunculardan birinin yüze temas etme ihtimalinin olduğu sporlardan kaçınılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Örnek Spor Çizelgesi Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği sonrası tamamen iyileşme süreci yaklaşık bir yıl sürer. Bu zaman diliminde doktorun tavsiyelerine uymak ve burna zarar verebilecek hareketlerden kaçınmak gerekir. Çoğu uzmanın ortak kanaatine göre, ameliyat sonrası ilk hafta spor faaliyetlerinden uzak durulması çok önemlidir. Bu durumda aşağıdaki örnek spor çizelgesi takip edilebilir:

Birinci Hafta: İlk hafta; yorucu hiçbir spor yapılmamalıdır. Yalnızca yavaş tempo yürüyüş yapılabilir.

İkinci Hafta: Hızlı tempoda yürüyüş ve hafif ağırlıklar kaldırma faaliyetleri yapılabilir.  

Birinci Ay: Yorucu sportif faaliyetlere başlanılabilir. Yüzme veya hafif tempoda koşu yapılabilir.

İkinci Ay: Futbol, voleybol ve basketbolun yanı sıra ağırlık kaldırma faaliyetleri de yapılabilir.

Altıncı Ay: Güreş, karate ve tekvando gibi burna doğrudan zarar verebilecek sporlardan kaçınılmalıdır.

Görüldüğü gibi burun estetiği sonrasında spor yapılabilir. Ancak, ilk etapta hafif egzersizler yapılmalı, altıncı aydan itibaren de rutin spor faaliyetlerine devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.