Burun Estetiği Sonrasında Makyaj Yapılır Mı?

Burun Estetiği Sonrasında Spor Yapılabilir Mi?
25 Aralık 2019
Revizyon Rinoplastide Nelere Dikkat Edilir?
19 Şubat 2020
Show all

Burun Estetiği Sonrasında Makyaj Yapılır Mı?

Burun Estetiği (Rinoplasti) burun ve yüz şeklinin estetik cerrahi yöntemleri ile değiştirilmesi işlemidir. Burun estetiği operasyonu burnunuzdaki birçok problemin giderilmesine yardımcı olan oldukça etkili bir prosedürdür. Rinoplasti işlemi sonrası iyileşme süreci genel olarak kısa olmasına rağmen, bu süreçte bazı hastalarda yüz bölgesinde oluşan şişme ve morarmalar görünümü açısından rahatsız edici olabilir. Peki, burun estetiği sonrası oluşan bu görüntüleri kapatmanın bir yolu olabilir mi? Evet, morarmalar zaten az olduğu için bir makyajla bunu başarabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Makyaj Zararlı mı?

Burun estetiği sonrası makyaj yapmak burun çevrenizdeki rahatsız edici görünümü gizlemeniz açısından fayda sağlayacaktır. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece ameliyat sonrası makyaj yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Hatta, burun estetiği işleminden sonra makyaj yapmanız psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi dolayısıyla daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, makyaj sayesinde ameliyat öncesindeki rutin hayatınıza daha kısa sürede dönüş yapabilirsiniz. Diğer yandan, rinoplasti sonrası kaliteli malzemeler kullanarak yapacağınız makyajın herhangi bir komplikasyon oluşturma riski yoktur. Böylece, makyaj sayesinde yüzünüzdeki morarma, şişme ve kesi hatlarını rahatlıkla kapatabilirsiniz. Ancak, ilk başlarda çok ağır makyaj yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü ağır bir makyaj, yüzünüzdeki kesi izlerinin daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Burun Estetiği Sonrası Ne Zaman Makyaj Yapılabilir?

Çoğu cerrahi işlemde olduğu gibi, burun estetiği sonrasında da ameliyat yapılan bölgeyi muhafaza etmek çok önemlidir. Bu nedenle, rinoplasti sonrası özellikle ilk 3-4 hafta boyunca burnunuza ve burun çevrenize aşırı baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Bunun dışında, burun estetiği sonrası makyaj zamanı için belli bir süre beklemeniz gerekmez. İşlem yapılan bölgeye zarar vermeyecek şekilde hemen makyaj yapabilirsiniz. Ancak, ilk günlerde makyaj yaparken burnunuzun çevresine oldukça hassas yaklaşmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, burnunuzun üzerinde tampon bulunacağı için ilk günlerde gözünüze sağlıklı bir makyaj yapmanız mümkün olmayabilir. Yaklaşık 6 gün sonra atel çıkartılacağı için rahatlıkla göz makyajı yapabilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonunun ardından yüzünüzde görülen şişme, kesi ve morarmaları doğu yöntemler uygulayarak makyajla kapatabilirsiniz. Burun estetiği sonrası doğru makyaj için en önemli kural kaliteli markalara ait malzeme kullanmaya özen göstermektir. Diğer yandan, kapatıcı; morarma ve kesileri gizlemeye yarayan en popüler makyaj malzemelerinden biridir. Bu nedenle teninize uygun olan ve alerjik reaksiyon göstermeyen bir kapatıcı seçmeniz çok önemlidir. Ayrıca, su geçirmez kapatıcılar genellikle daha uzun ömürlü oldukları için etkilerini daha uzun süre koruyabilirler. Kapatıcıyı fondöten ile birlikte uyguladığınızda yüzünüzde doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Renk düzenleyiciler ise yüzünüzde oluşan morlukların kolayca kamufle edilmesine yardımcı olur. Rinoplasti ameliyatından sonra görülen şişliğin gizlenmesi daha zor olabilir. Ancak, farklı renk tonlarından yararlanarak bu şişlikleri gizlemeniz mümkün olabilir. Kesi bulunan bölgelerde enfeksiyon oluşmasını önlemek amacıyla makyaj malzemelerinin yeterince hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. 

Görüldüğü gibi, burun estetiği sonrası makyaj yapmanız da herhangi bir engel yoktur. Tabii bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.