Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun Estetiği Sonrası Makyaj Yapılır Mı?
13 Eylül 2019
Erkeklerde Rinoplasti
19 Aralık 2019
Show all

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burnun yapısından kaynaklı sağlık sorunlarını çözmek ve burnu çok daha estetik bir görünüme kavuşturmak için uygulanan işlemlere burun estetiği adı verilir. Günümüzde oldukça yaygın olan ve tıbbi adı rinoplasti olan burun estetiği sayesinde burundaki eğrilik, aşırı kalınlık ve düşüklük gibi şekil bozuklukları kolay yöntemlerle düzeltilebilir. Burun estetiği yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle doktorunuz ile detaylı bir görüşme yapmanız gerekir. Bu görüşmede burun estetiği öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili doktorunuzun önerilerine kulak vermeniz çok önemlidir. Ameliyat sonrasında ise doktorunuz tarafından verilen ilaçları doğru kullanmalı ve genelde ameliyattan bir hafta, bir ay, üç ay ve altı ay sonra uygulanan kontrolleri mutlaka takip etmelisiniz. Peki, bunların dışında, burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte, cevapları:

Burun Estetiği Sonrası Bol Miktarda Sıvı Tüketin

Burun estetiği (Rinoplasti) sonrası bazı hastalarda ilk zamanlarda burnunuzdan nefes almanız biraz zor olabilir. Bu süre zarfında zaman zaman ağzınızdan nefes almanız gerekebilir. Eğer burnunuza tampon yerleştirilmişse bir süre bundan dolayı konuşurken ve nefes alırken rahatsız olabilirsiniz. Tampon yerine özel oluklu silikon tampon kullanmak fazla rahatsızlık vermeyecektir. Sürekli ağzınızdan nefes almak zorunda kalmanız ağzınızda kuruma hissi meydana getirir. Bu nedenle burun estetiği sonrası bol miktarda sıvı tüketmek ağız kuruluğunuzu giderecektir.

Kan Sulandırıcı İlaçlardan Uzak Durun

Burun estetiği ameliyatı, anestezi yöntemiyle uygulandığında kullanılan ilaçlar nedeniyle birkaç gün kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca, doktorunuz burun estetiği operasyonu sonrası kullanmanız için analjezik ve antibiyotik ilaçlar reçete edebilir. Olası ağrılarınızın azaltmak ve çok daha hızlı iyileşmek için ilaçlarınızı mutlaka düzenli kullanmalısınız. Ancak, bu süreçte kesinlikle aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız.

Burnunuzu Sert Darbelerden Koruyun

Burun estetiği ameliyatından sonraki ilk iki gün başınızı mutlaka dik tutmanız ve uyurken çift yastık kullanmanız çok önemlidir. Bu şekilde davranmak, kan dolaşımınızın dengelenmesi ve burnunuzdaki şişliğin hızlı bir şekilde inmesini sağlayacaktır. Ameliyat sonrası burnunuzdan gelen az miktarda kan sızıntısı normal kabul edilebilir. Ancak, burnunuzdan sürekli kan gelmesi durumunda derhal doktorunuza danışmanız gerekir. Ayrıca, burnunuzun uç kısmına yerleştirilen sargıyı, ıslandıkça değiştirilebilir ve kanama sona erdiğinde tamamen çıkarabilirsiniz. Burun estetiği sonrası özellikle ilk üç ay boyunca burnunuzu sert darbelere karşı korumak çok önemlidir. Bu yüzden, ameliyatın ardından 1-2 ay boyunca çok fazla hareket gerektiren egzersizlerden ve yüzmeden kaçınmalısınız. Olabildiğince güneş ışığına maruz kalmamaya ve gözlük kullanmamaya çalışmalısınız. Diğer yandan, tamponlar çıkarıldıktan sonra burnunuzda görülen şişlik ve uyuşma hissi 3-6 ay arasında kendiliğinden kaybolacaktır. Ayrıca, tamponlar çıkarıldıktan sonra, pıhtı oluşumunu önlemek için burnunuzun uç kısmı ve burun deliklerinizi her gün 3-4 defa oksijenli suyla temizlemelisiniz.

Son olarak burun estetiği sonrası doktor tarafından belirtilen tarihlerde mutlaka kontrole gitmelisiniz. Ayrıca, bir hafta içerisinde iş hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.