Burun Estetiği Sonrası Makyaj Yapılır Mı?

Revizyon Rinoplasti Nedir? 
10 Temmuz 2019
Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
4 Aralık 2019
Show all

Burun Estetiği Sonrası Makyaj Yapılır Mı?

Burun Estetiği Sonrası Makyaj Yapılır Mı?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrası ile ilgili hastaların cevabını merak ettiği birçok soru vardır. Bu sorular arasında günlük yaşantılarına ne zaman dönecekleri, çalışmaya tekrar ne zaman başlayacakları, ne zaman spor yapabilecekleri ve hatta makyaj yapıp yapamayacakları gibi pek çok soru karşımıza çıkıyor. Makyaj yapmak birçok koşulda kadınlar için olmazsa olmaz faaliyetlerden biridir. Birçok kadın hastalık esnasında veya iyileştikten sonra bile psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmek için makyaj yapmayı tercih ediyor. Peki, önemli bir ameliyat olan burun estetiği sonrası makyaj yapılır mı?

Burun Estetiği Sonrası İlk İki Hafta Makyaj Yapılmamalı 

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası burun üzerine, atel takılır. Bu atel 1 hafta boyunca takılı kaldıktan sonra çıkartılır. Ancak, burnun sırt kısmı, ödemin azalması amacıyla 1 hafta boyunca plasterler ile sarılır. Yani, toplamda 2 hafta boyunca yüzün tamamına makyaj yapmak uygun değildir. Ayrıca, burnun üst kısmında hava geçişine engel olabilecek pudra bazlı makyaj malzemeleri veya kapatıcı ürünlerin kullanılması da uygun değildir. Çünkü bu ürünler, mevcut dokulardaki ödemin atılmasını ve ameliyat edilen bölgenin iyileşmesini engelleyebilir. 

Rinoplastiden İki Hafta Sonra Makyaj Yapmak Daha Doğru

Burun estetiği operasyonunun ardından, ilk haftadan sonra burun kısmı haricindeki yüz bölgesine ve göz çevresine çok aşırı bir şekilde olmamak şartıyla makyaj yapılabilir. Ancak, rinoplasti sonrası makyaj yaparken çok yoğun makyaj ürünleri kullanılmamalıdır. Çünkü, bu tarz ürünler cildin hava almasını engeller. Fakat cilt üzerinde hava geçişini engelleyen yoğun kıvamlı makyaj ürünlerini tercih etmemek en doğrusudur. Burun estetiği sonrası makyaj yaparken, cilde  aşırı baskı uygulanmamalıdır. Ayrıca, burun bölgesi için çok daha ince kıvamlı ve oldukça hafif makyaj  ürünleri kullanılmalıdır. Yüzdeki makyajın çıkartılması sırasında da oldukça hassas davranılmalı ve burun çevresini temizlerken yavaş hareket edilmelidir. Makyaj sonrası burun çevresinin temizlenmesi için su bazlı cilt temizleyiciler veya su ve pamuk kullanmak yeterlidir. Ancak, kimyasal bazlı cilt temizleyicileri ve alkol kullanılarak temizlemek yanlıştır. Özellikle 3 hafta boyunca makyaj yapma ve yüzdeki makyajı temizleme konusunda çok dikkatli davranılmalıdır. Ayrıca, yaklaşık 2 ay boyunca yüz bölgesine sert bir şekilde peeling yapmaktan kaçınmak gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Makyaj ve Genel Cilt Bakımı 

Burun estetiği sonrasında makyaj ve cilt bakımı bazı hastalar için çok önemlidir. Ancak cilt bakımı için ilk etapta doğal olmayan ürünler kullanmaya gerek yoktur. Bunun için zeytinyağı ve susam yağı gibi doğal yağlar kullanılarak masaj yapılması yeterli olacaktır. Burun estetiği sonrası ciltte oluşan şişlik ve morlukları kapatmak amacıyla makyaj yapmak isteyen hastaların,  bunların kendiliğinden geçmesini beklemesi ve bu süre boyunca makyaj yapmamaları çok daha doğrudur. Diğer yandan, göz ve dudaklar için kapatıcı özelliği bulunmayan makyaj ürünleri ile makyaj yapılmasında sakınca yoktur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.