Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Anestezi Tipi Kullanılmalıdır?

Burun Estetiği Ameliyatı İle Nefes Sorunları da Giderilebilir mi?
18 Mayıs 2020
Show all

Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Anestezi Tipi Kullanılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) için genellikle lokal ve genel anestezi yöntemleri uygulanır. Ancak her yöntemin maliyet, güvenlik ve yan etkiler olmak üzere bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Burun estetiği ameliyatı tercihe bağlı ve acil olmayan bir işlem olduğu için, kişinin anestezik uygunluğunu belirlemek için ameliyat öncesi test yapılabilir. Bununla birlikte, burun estetiği yaptırmak isteyen bireylerin genel sağlık durumlarının yerinde olması çok önemlidir.

Burun Estetiğinde Genel Anestezinin Yeri

Bazı uzmanlar genel anestezi seçeneğinin burun estetiği için uygun olmadığını düşünse de gerçek bunun tam tersidir. Çünkü, hasta tamamen uyuşturularak hareketsiz hale getirildiği için estetik işlemlerini uygulamak diğer yöntemlere göre çok daha kolaydır. Ayrıca, bu yöntemin olası etkileri genelde daha  kısa sürer. Ameliyat sonrasında bulantı ile beraber nadiren kusma görülebilir. Kusma, aynı zamanda kan basıncını önemli ölçüde artırdığı için yüz bölgesinde morarma, şişlik ve gerginliğe yol açabilir. Bu durum, bazı kimselerin genel anesteziye olumsuz bakmasına da neden olabilir. Ancak, anestezi sonrası rinoplasti hastalarının kanaması az olduğu için çok daha başarılı cerrahi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Lokal Anestezi Yöntemiyle Burun Estetiği 

Burun estetiği ameliyatı için daha çok genel anestezi tercih edilir. Ayrıca, lokal anestezi de bu işlem için uygulanan bir diğer önemli yöntemdir. Lokalanestezi uygulanırken hastanın uyanık olması bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Burun estetiği, çok dikkat gerektiren bir cerrahi işlem olduğu için hastanın ve cerrahın kendisini operasyon esnasında rahat hissetmemesi ameliyatın tam olarak başarıya ulaşmasını engelleyebilir. Bu nedenlerden dolayı lokal anestezi, genelde daha az tercih edilen bir yöntemdir.

Genel ve Lokal Anestezi Arasındaki Farkları

Burun estetiği ameliyatlarının iki temel yöntemi olan genel ve lokal anestezi arasındaki farkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

* Genel anestezi tam bayıltma ve uyuşturma şeklinde yapılırken, lokal anestezi hastayı tam bayıltmadan kısmi uyuşturma yöntemiyle gerçekleştirilir.

* Genel anestezi sonrası lokal anesteziye kıyasla çok daha az kanama görülür.

* Rinoplasti sonrasında geniz bölgesinde sızıntılar görülebilir. Lokal anestezi sonrasında hastaların nefes borusuna sızıntı olma ihtimali yüksektir. Genel anestezide görülen kısa süreli kanamalarda bu risk oldukça düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.