Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Revizyon Rinoplastide Nelere Dikkat Edilir?
19 Şubat 2020
Doğal Bir Burun Nasıl Olmalıdır?
29 Nisan 2020
Show all

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

İnsanın çekici ve güzel bir yüze sahip olması tamamen denge ve orantı ile ilgilidir. Yüzün ön ve orta kısmında yer alan burun, bu estetik denge hissinin temelini oluşturur. Burun estetiği alanında uzman bir kozmetik cerrahın yardımıyla hastaların burnunun doğal güzelliği artırılabilir. Böylece, bireylerin yüzünün yeni bir estetik görünüm kazanması sağlanmış olur. Ayrıca, hastanın burun estetiği ameliyatı için uygun olup olmadığına mutlaka kozmetik cerrah tarafından karar verilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Tıbbi adı rinoplasti olan burun estetiği ameliyatı bir kişinin burnunun şeklini, boyutunu ve simetrisini daha estetik bir hale getirerek yüzün diğer bölümüyle uyumlu hale getirilmesidir. Başarılı bir şekilde yapılan burun estetiği ameliyatı yaşam kalitesinin de yükselmesini yardımcı olur. Ancak, herkese burun estetiği ameliyatı yapılması uygun değildir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Kimler burun estetiği yaptırabilir? Genel olarak her yaştaki kadın ve erkek burun estetiği yaptırabilir. Ayrıca, rinoplasti işlemlerinde herkes için uygulanan plastik cerrahi yöntemleri aynıdır. Fakat, burun ve dudak arasındaki açı farklılıklarından dolayı kadınların burnu erkeklerin burnuna göre daha kalkık olmalıdır. Diğer yandan, erkeklerin burun genişliği ve burnun uç kısmı daha belirgin bir yapıya sahiptir. Rinoplasti operasyonlarında bu konu göz önünde bulundurularak kadınsı bir görünüm oluşması engellenir. Burun  estetiği hem sağlık problemleri hem de estetik kaygılardan dolayı yaptırılabilir. Herhangi bir travma veya yaralanma durumu yaşayan hastalar ile burun eti, burun tıkanıklığı ve horlama gibi rahatsızlıklardan muzdarip olan bireylere uygulanan cerrahi prosedürlerden biri şüphesiz burun estetiği ameliyatıdır. Böylece, hastanın görünümünün düzeltilmesi ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi amaçlanır. Diğer yandan, burnun ucunun düşük, kemerli veya uzun olması, asimetri sorunları, burun deliklerinin büyük olması gibi nedenlerden dolayı burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir. Böylece, burnun temel fonksiyonlarına herhangi bir zarar verilmeden daha yüz görünüşü ile uyumlu olması sağlanır.

Burun Estetiği Ameliyatında Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiğinde yaş sınırı yoktur. Genel olarak değerlendirildiğinde ise burun estetiği, daha çok genç yaştaki hastalar arasında popüler olan kozmetik cerrahi prosedürlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Ancak kozmetik cerrahlar bu kişilerin burun estetiğine hazır olup olmadığını değerlendirirken daha fazla özen gösterirler. Ayrıca, ameliyat öncesinde bireylerin burun yapısı fiziksel olarak tamamen gelişmiş olmalıdır. Bu nedenle kızlar için 14 yaşından sonra, erkekler için ise 16 yaşından sonra burun estetiği ameliyatı için uygun olarak değerlendirilir. Ayrıca, genç yaştaki hastaların kemik ve kıkırdak yapılarının gelişmiş olmaları ve duygusal açıdan ameliyata hazır olmaları önemli faktörlerdir. Diğer yandan, burun estetiği ameliyatları için belli bir üst yaş sınırı yoktur. İleri yaştaki hastaların ameliyatını engelleyebilecek bir başka rahatsızlığı ve anestezi almasına engel oluşturacak bir durumu yoksa burun estetiği ameliyatı rahatlıkla uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.