Burun Estetiği Ameliyatı İle Nefes Sorunları da Giderilebilir mi?

Doğal Bir Burun Nasıl Olmalıdır?
29 Nisan 2020
Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Anestezi Tipi Kullanılmalıdır?
3 Temmuz 2020
Show all

Burun Estetiği Ameliyatı İle Nefes Sorunları da Giderilebilir mi?

 

Birçok insan rahat nefes alamama, burun tıkanıklığı, horlama ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklardan muzdariptir. Ancak, bu kaliteli nefes alma ile ilgili problemler hafife alınacak bir durum değildir. Eğer, bir kişinin hava yolları çok darsa ve bu kişinin hava yolları veya akciğerlerinde tıkanma varsa ihtiyaç duyulan tedavilerin geç kalınmadan uygulanması çok önemlidir. Çoğu insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu nefessorunları burun estetiği ameliyatları ile kısa sürede giderilebilir. 

Burun Estetiği Daha İyi Nefes Almaya Yardımcı Olur

Burun tıkanıklığı nedeniyle kaliteli nefes alamama, septumun burun merkezinden sapması, ağız kuruluğu, aşırı horlama ve uykusuzluk gibi önemli nefes sorunları burun estetiği yani Rinoplasti ile kolayca tedavi edilebilir. Burun estetiği ameliyatı göğüs bölgesindeki ciddi solunum komplikasyonları için kesin tedavi olmasa da güçlükle nefes alma problemlerinin büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olabilir. Bu işlem, hastanın daha iyi nefes almasını sağlamak için hava yollarını genişletmeye yönelik burnun tamamının veya sadece belli bir kısmının şeklini değiştirmeye yönelik bir ameliyattır.  

Burun Estetiği Yaşam Kalitesini Artırır 

Burun estetiği, zannedildiği gibi sadece burnun dış görünümünü değiştirmek için uygulanan bir prosedür değildir. Burun estetiği ameliyatı sayesinde, aynı zamanda burnun fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesi sağlanır. Estetik amaçlar dışında uygulanan rinoplasti işlemleri ile kişinin yaşam kalitesinde olumlu yönde artış gözlemlenir. Akciğerlere ve kan yoluyla vücudun diğer önemli bölgelerine giden oksijenin yeterli miktarda alınabilmesi için burnun şekli ve işlevi çok büyük öneme sahiptir. İlerleyen yaşlarda halen devam eden doğum kusurları veya travmalar, burnun birincil görevini yerine getirme yeteneğini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Dolayısıyla, kişiyi yıllarca rahatsız eden nefes almakta zorlanma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar burun estetiği ile giderilebilir. 

Rinoplasti İle Burundaki Fonksiyon Bozuklukları Düzeltilebilir

Burun estetiği ile kişiyi rahatsız eden birçok nefes alma kusuru kolayca ortadan kaldırılabilir. Ayrıca, burun estetiğinde genel olarak açık veya kapalı Rinoplasti şeklinde 2 yöntem uygulanır. Kapalı burun estetiği (endonazal rinoplasti) burun deliklerinin içine sınırlı ve görünür kesik izleri bırakmayan insizyonlar kullanılarak gerçekleştirilir. Daha sonra burnun deri kısmı kıkırdak ve kemikten kaldırılarak cerrah tarafından burun yeniden şekillendirilir. Açık burun estetiği (dış rinoplasti) ise cerrah tarafından burun delikleri arasına küçük bir kesi yerleştirilerek burnun alt ve orta kısmına erişim sağlanması şeklinde uygulanır. Burun estetiğinde uygulanan her iki yöntem de burnun özellikle doğuştan gelen solunum problemlerini çözme adına oldukça etkilidir. Burun estetiği yöntemleriaynı zamanda çeşitli travma ve yaralanmaların neden olduğu şekil ve fonksiyon bozukluklarının tedavi edilmesinde de önemli oranda fayda sağlar.

Görüldüğü gibi burun estetiği ameliyatı ile estetik bozuklukların yanı sıra nefes alma problemleri de ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle, teşhis edilen rahatsızlıkların erken tedavi edilmesi bireylerin daha sağlıklı bir hayat sürmelerini kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.