Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

estetik-sonrasi
Burun Ucu Estetiği Sonrası
17 Ağustos 2018
burun-ici
Burun İçi Eğriliği Nasıl Anlaşılır?
29 Ağustos 2018
Show all

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

burun

Hem estetik beklentiler hem de sağlık ölçütlerinin yerine getirilmesi için burun bölgesinde, dış yüzeyinde ve ucunda gerçekleştirilen her türlü operasyona burun ameliyatı denmektedir.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

burunEstetik ve sıhhi gerekçeler ile yapılmakta olan burun ameliyatı uygulamaları genel olarak iki tipte cereyan etmektedir. Bunlara tıp literatüründe kısaca açık ve kapalı yaklaşım denmekte. Her iki yaklaşımda da çeşitli eğrilikler ve kıkırdak bozuklukları törpülenerek giderilmektedir. Genelde lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda doktorların rahat çalışabilmesi için genel anestezi yöntemine de gidilmektedir. Ameliyatlar genelde bir saat ile bir buçuk saat arasında değişen bir süre ölçeğinde tamamlanır.

Burun Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun bölgesinde eti bulunan, yaşam kalitesi ve nefes alışverişi olumsuz yönde etkilenen, bunun dışında burnunu estetik olarak beğenmeyen herkese bu ameliyat başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Temel Hususlar

burun-ameliyatiKişiler burun ameliyatı sonrası doktorların ve operasyonu gerçekleştirmiş olan uzmanların dikkat çektiği noktalara, uyarılara ve yazdığı ilaçlara mümkün mertebe riayet etmelidir. Ağrı kesiciler ihtiyaç duyulmadığı takdirde bırakılmalıdır. Akut seviyeye varan ağrı durumlarında doktorların yazdığı anti-biyotikler kullanılmalıdır. Ancak doktorların üzerinde ”anti-biyotik” yazma hususunda kesinlikle bir baskı oluşturulmalıdır. Bununla birlikte kesinlikle yapılmaması ve uzak durulması gerekenlerin bir listesi vardır. Bu listeye uyan tüm hastalar iyileşme süreçlerinin çok daha etkili ve hızlı olduğunu bizatihi tecrübe etmektedir. Yasakların listesinde burun bölgesini zorlayacak temaslardan ve sportif faaliyetlerden uzak durmak yer alır. Özellikle futbol ve basketbol gibi sertliğe ve temasa dayalı sporlardan en az bir ay uzak kalmakta fayda var. Bu sayede halihazırda yeteri kadar hassas olan burun ve tampon bölgeleri herhangi bir sakatlıktan azade konuma getirilmektedir. Yatış pozisyonlarının iyi ayarlanması da gerekmekte.

Özellikle hastaneden eve taburcu olan kişiler ilk bir hafta boyunca başları yüksekte, yastık destekli olarak sırt üstü yatmaktadır. Sadece yatış pozisyonuna dikkat etmediği için yeni ameliyatlı burun bölgesini zedeleyen hastaların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bununla birlikte havuzda yüksek miktarda klor olduğu için havuza girmek de yasaklar listesinde bulunmaktadır. Kişiler rutin kontrollerine gitmeli ve burunun son halini uzman denetiminde görmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.